Ze dna na vrchol. Biatlonistka Zvařičová chce zpátky mezi elitu

Před třemi a půl lety přišel český biatlon o jednu ze svých stoupajících hvězd, když Veroniku Zvařičovou, patřící tehdy mezi absolutní domácí špičku, srazilo při tréninku auto. Talentovaná kráska ze Starého Města se však dokázala vrátit nejen do  normálního života, ale i k vrcholovému sportu a na startu předolympijské sezóny má jediný cíl - dostat se zpět do reprezentace a znovu závodit po boku Gabriely Koukalové.

„Ještě to není úplně za mnou, ale to asi nebude nikdy,“ tuší usměvavá blondýnka a přiznává, že ani po třech letech se při vzpomínce na minulost často neubrání slzám. ,,Když mi bylo nejhůř, konkrétně po vyřazení z reprezentace, sklouzla jsem k myšlence co by, kdyby.“ Aby ne. V sezóně před osudovou nehodou se Veronika Zvařičová výrazně podepsala pod velké týmové úspěchy českých žen. Společně s Gabrielou Koukalovou, Veronikou Vítkovou a Kristýnou Černou vybojovala překvapivou třetí příčku v závodě Světového poháru v německém Ruhlpolding u, o měsíc později byla členkou stříbrné štafety na Mistrovství Evropy v bulharském Bansku. V obou případech rozhodla o pódiovém umístění českého týmu právě ona. „Ta euforie, když projíždíte cílem a víte, že jste pomohli někomu, kdo na vás spoléhal, na to se nedá nikdy zapomenout. Najednou si připadáte, jako byste neměli klapku,“ zasní se nad lehce zaprášenými vzpomínkami osmadvacetiletá biatlonistka.

Z tvrdé srážky s autem, která ji málem stála život, si odnesla otřes mozku, srdce, plic a rozbitou hlavu, několik zlomenin, vykloubené rameno a přetrhané vazy v kotníku a koleni. „Doktoři mi naznačili, že mám být ráda, že žiju a na vrcholový sport můžu zatím zapomenout,“ vzpomíná Zvařičová. Ani ona tenkrát nevěřila na zázraky, dokud se sama nestala onou výjimkou potvrzující pravidlo. Po roce stráveném v nemocnicích se dokázala vrátit ke sportu na té nejvyšší úrovni. Znovu závodí, zatím v nižších podnicích. Jenže to jí nestačí. Odsunutý sen o olympijské medaili znovu ožil a s ním i touha zase dělat společnost těm nejlepším. „Strašně bych si ještě chtěla zazávodit ve svěťáku a hlavně na olympiádě s Gabčou,“ připomíná českou  biatlonovou kometu a svou velkou kamarádku Koukalovou. Právě s ní získala před sedmi lety zlatou medaili ve štafetě na juniorském mistrovství světa v Kanadě. 

Fyzicky už je v pořádku, se šrámy na duši statečně bojuje. Od senzačního návratu do stopy se však nesetkala s takovou formou, která by jí návrat do Světového poháru zajistila. „Vyhrabu se z tak obrovského průšvihu a pak mě brzdí takové banality,“ mrzí Zvařičovou opakující se virózy, které jí v posledních letech kazily přípravu i následné sezóny. Kvůli průměrné výkonnosti vypadla letos v létě z reprezentace. „Bojovala jsem s dalšími dvěma holkami o jedno místo a prostě jsem ho nezískala. Český biatlon stojí za mnou, obrovsky mě podporuje, ale pravidla platí pro všechny stejná. V repre jsou ti, co na to mají, já to neprokázala,“ konstatuje smířlivě krásná hrdinka. S další výkonnostní stagnací se už ale smířit nehodlá. „O olympiádu v Soči jsem přišla, o tu další v Pchjongčchangu se ještě porvu,“ slibuje. 

O svůj návrat mezi českou biatlonovou smetánku bude muset v nadcházející sezóně tvrdě bojovat. „Pokud se mi bude dařit v IBU Cupu, je návrat reálný, kritéria jsou jasně daná. Chce to ale ještě kvalitně potrénovat v zahraničí, takže samozřejmě řeším i finance.“ S těmi Veronice Zvařičové pomáhá v rámci třítýdenní prosincové výzvy i český crowdfundingový portál Sportstarter.cz, jenž funguje na principu odměňování podporovatelů originálními dárky přímo od sportovců. V případě talentované biatlonistky se přispěvovatelé mohou těšit například na střelecký trénink či stylový suvenýr v podobě takzvané hilzny, tedy vypálené nábojnice. „Výzvu jsme spustili teprve před pár dny a má mimořádnou odezvu,“ těší zakladatele Sportstarteru Stanislava Němečka. „Ani Franckeovi neměli tak raketový start,“ připomíná dosud nejúspěšnější výzvu jabloneckých novomanželů, kterým finanční podpora veřejnosti umožnila start v nejmrazivějším ultramaratonu světa Yucon Arctic Ultra.

Veronika Zvařičová

Narodila se před osmadvaceti lety ve Starém Městě. K biatlonu ji na základní škole přivedl trenér klubu z Břidličné Jaroslav Kováč. V roce 2009 vyhrála v kanadském Canmore společně s Gabrielou Koukalovou a Veronikou Vítkovou juniorské mistrovství světa ve štafetě. Poté se zúčastnila seniorského světového šampionátu v Pchjongčchangu a olympijských her ve Vancouveru. Největší úspěchy zaznamenala v roce 2013, kdy jako finišmanka dovezla českou ženskou štafetu na pódiovém umístění v závodě Světového poháru v Ruhlpoldingu a na Mistrovství Evropy v Bansku. Na jaře stejného roku srazilo Veroniku Zvařičovou při tréninku na kolečkových lyžích v jabloneckém areálu Břízky auto a způsobilo jí vážná zranění. Vedle otřesu mozku, srdce, plic a rozbité hlavy, utrpěla zlomeninu nadočnicového oblouku a lýtkové kosti, tříštivou zlomeninu lopatky, dvojnásobnou zlomeninu klíční kosti, měla vykloubené rameno a přetrhané vazy v kotníku a koleni. Během několika operací jí bylo do obličeje vpraveno pět plíšků a dvanáct šroubů. Po návratu k biatlonu se dokázala znovu vypracovat na vrcholovou úroveň, nyní znovu bojuje o místo v české reprezentaci.

Sportstarter.cz

Platforma Sportstarter.cz funguje na systému kampaní - “Výzev”, které si sportovci sami vytváří. V nich představují sami sebe, svůj sport i svůj cíl a nabízí originální odměny pro podporovatele. Dosud nejúspěšnější výzvou byla účast jabloneckých  novomanželů Franckeových na nejmrazivějším ultramaratonu světa Yucon Arctic Ultra. Podporovatelé nadšeným běžcům přispěli částkou 73 300 Kč.

V případě jakýchkoliv dotazů či žádostí o fotky se, prosím, obracejte na Stanislava Němečka: standa@sportstarter.cz, tel.: 775 010 041.
 

Tisková zpráva: Ze dna na vrchol [DOCX, 46.46 kB], Ze dna na vrchol [PDF, 213.03 kB] 

Fotky:

Veronika_Zvaricova_1   Veronika_Zvaricova_2   Rupholding_stafeta   Veronika_Zvaricova_3

V případě použití poskytnutých fotografií uvádějte, prosím, jako zdroj: Sportstarter.cz

 

 

 
 
 
 
 
Ateliér fotografické praxe Sportovní lifestyle magazín Vše pro tenis a sport Užijte si pohodlí online plateb